Aktivní filtry chrání DC/DC měniče před napěťovými rázy a špičkami na vstupu

  • volně dostupný výrobek armádní kategorie

  • provozní teplota -55 °C až +115 °C (teplota základny)

  • ochrana DC/DC měniče proti přepólování na vstupu

 Společnost TDK uvádí na trh pod značkou TDK-Lambda řadu odrušovacích filtrů FQB 20 A / 40 Vss. Tyto filtrační moduly poskytují DC/DC měničům ochranu proti napěťovým rázům a špičkám na vstupu s využitím aktivních obvodů. Řada FQB náleží do kategorie „MIL-COT“, což znamená, že se jedná o volně dostupné výrobky s osvědčením pro armádní aplikace, navržené k činnosti v drsném prostředí. Takové podmínky se typicky vyskytují v zařízeních instalovaných v bojových vozidlech a letounech se jmenovitým vstupním napětím 28 Vss.

FQB20

 

Filtry vykazují vysoký útlum jak v diferenciálním tak souhlasném módu a usnadňují dosažení shody zařízení s normou MIL-STD-461(F,G). Poskytnutá ochrana proti napěťovým rázům a špičkám také přispívá k dosažení způsobilosti dle norem MIL-STD-1275(D,E) a RTCA/DO-160G (Sec 16-18). Kvalifikační zkoušky probíhají ve shodě s MIL-STD-883F a MIL-STD-202G.

Rozsah provozních napětí je 8,5 až 40 Vss, přičemž FQB snese krátkodobé namáhání přechodným napětím -50 až 210 V. K tomu navíc filtr dokáže ochránit DC/DC měnič proti přepólování na vstupu a poskytuje ochranu proti podpětí, přepětí a nadproudu. Ke standardnímu vybavení patří dálkové ovládání výstupu „zapnuto / vypnuto“ a signálový výstup s otevřeným kolektorem „DC Good / Fault“. Typická hodnota proudu naprázdno 3 mA, která je ještě snížena při aktivní funkci dálkového ovládání ve stavu „vypnuto“ na 1,5 mA udržuje odběr z palubní baterie vozidla na nejnižší úrovni. Celková hodnota průběžného stejnosměrného odporu typicky jen 30 mΩ dále přispívá ke snížení ztrát na minimum.

Filtry FQB jsou dodávány ve dvou třídách – standardní (s příponou „-S“), s provozní teplotou základny v rozsahu -40 °C až +115 °C a výběrové (s příponou „ –M“), s provozní teplotou v rozšířeném rozsahu -55 °C až + 115 °C. Kritéria dosažení třídy výběrové zahrnují vysokoteplotní a nízkoteplotní funkční zkoušky v 96hodinovém teplotním zahořovacím cyklu.

Chlazení filtrů FQB v provedení pro montáž do DPS zajišťují chladiče dle průmyslového standardu „1/4 brick“, nebo se teplo odvádí přes chladicí desku na skříňku zařízení. Rozměry filtru v bezpřírubovém provedení pouzdra jsou 60,6 x 39 x 12,7 mm (d x š x v) a 60,6 x 55,9 x 12,7 mm v provedení s přírubou. Všechny modely mají osvědčení dle norem IEC/UL/CSA 60950-1, IEC/UL/CSA 62368-1 a nesou značku CE. Další informace o stejnosměrných filtračních modulech TDK-Lambda FQB jsou k dispozici na: www.emea.lambda.tdk.com/uk/fqb.