Nejrychlejší průmyslový 18bitový A/D převodník SAR na trhu

Společnost Analog Devices představila 18bitový A/D převodník PulSAR® s vzorkovací rychlostí 5 MS/s, což je dvojnásobná rychlost v porovnání s rychlostí kteréhokoli jiného AD převodníku SAR (Successive-Approximation Register). S touto v průmyslu doposud nevídanou rychlostí, ve své třídě nejnižším šumovým pozadím a vysokou linearitou je A/D převodník PulSAR AD7960 navržen pro použití v aplikacích, kde je důležitá nízká spotřeba, v multiplexovaných systémech jako jsou např. digitální rentgeny, aplikace s převzorkováním včetně spektroskopie, řízení gradientu MRI (Magnetic Resonance Imaging) a plynová chromatografie.

AD7960 pictureNa rozdíl od jiných 18bitových A/D převodníků, u nichž je obětována přesnost a nízká energetická spotřeba s cílem dosáhnout vysoké rychlosti vzorkování, AD7960 potřebuje pro svoji činnost 39 mW při rychlosti 5 MS/s, je optimalizován pro vynikající stejnosměrnou linearitu (±0,8 LSB INL) stejně jako střídavé parametry (99 dB SNR) i při maximálních rychlostech. Nový převodník se rovněž může pochlubit ve své třídě nejnižšími šumovými vlastnostmi (22,4 nV/√Hz - vztaženo k plnému vstupnímu rozsahu), což v kombinaci s malými rozměry pouzdra představuje významnou pomoc konstruktérům v jejich snaze splnit prostorové, tepelné, energetické a další klíčové požadavky, které jsou společné systémům s vysokou hustotou kanálů. Kromě A/D převodníku AD7960 společnost Analog Devices představila také 16bitový typ PulSAR AD7961, dosahující vynikajícího odstupu signál / šum 95 dB a integrální nelinearity INL (±0,2 LSB) při rychlosti 5 MS/s.

A/D převodníky PulSAR AD7960 a AD7961 jsou vzájemně vývodově slučitelné a nabízejí tudíž cestu zvýšení / snížení rozlišení mezi 16bitovými a 18bitovými aplikacemi sběru dat v oblasti přístrojové techniky a lékařských zařízení. Oba typy jsou vybaveny všestranným rozhraním LVDS (Low-Voltage Differential Signaling) schopným přenášet data mimo čip rychlostí až 300 MHz. Příslušné vývojové prostředky, jako jsou referenční obvody, vývojové sady, a „mezzanine cards FPGA" (Field Programmable Gate Arrays), zahrnují kód HDL (Hardware Description Language) a ovladače pro snadnou integraci s programovatelnými hradlovými poli (FPGA) a podporují rychlejší proces vývoje v jednodušším vývojovém prostředí. Pro vytvoření úplného signálového řetězce pracujícího s vysokou přesností lze A/D převodník AD7960 použít v součinnosti s operačním zesilovačem nízkého příkonu s výstupem rail-to-rail ADA4897, operačním zesilovačem se vstupem i výstupem rail-to-rail AD8031 a napěťovými referencemi ADR4540 nebo ADR4550.