- účinnost až 98 %
- široký vstupní rozsah až 9-53 V
- široký rozsah nastavení výstupního napětí
- jednotné rozložení vývodů
- varianty otevřené, s chladicí deskou, s chladičem
Snižující DC/DC moduly řad i3A, i6A a i7A s topologií Buck, stejně jako zvyšující/snižující moduly řady i7C s topologií Buck-Boost především neobsahují oddělovací transformátor, což znamená snížení ztrát, a v důsledku toho, jednu z největších výhod, kterou je velmi vysoká účinnost. Není to však pouze absence transformátoru, která dále přináší obvodové zjednodušení a zmenšení konstrukce, ale vzhledem k tomu, že není třeba dodržet bezpečnostní vzdálenosti mezi součástkami, je možné zmenšit rozměry a zvýšit objemovou hustotu výkonu. Další úspory spočívají ve zjednodušení vnitřního zdroje pomocného napětí, obvodů snímání výstupu a zpětné vazby, včetně vynechání optočlenu s jeho nevyhnutelným postupným zhoršováním parametrů v čase. V důsledku těchto změn bylo možné snížit výrobní náklady a zlepšit přechodové parametry.
Vynikající řešení tepelných poměrů dovoluje minimální omezení jmenovitého výkonu při vyšších teplotách i při nízké rychlosti proudění chladicího vzduchu. Konstrukce modulů omezuje nutnost připojení rozměrných vnějších součástek a tím dále šetří náklady i prostor na desce.
DC/DC moduly TDK-Lambda lze použít pro odvození dalších výkonových napájecích hladin ze zdrojů 12 V, 24 V, 36 V nebo 48 V za mnohem nižších nákladů, v porovnání s DC/DC měniči s galvanickým oddělením. S účinností, která dosahuje až 98 %, se tyto kompaktní výrobky ideálně hodí pro využití v lékařských, komunikačních, bateriově napájených, nebo průmyslových zařízeních, dále v zařízeních pro testování a měření a ve vysílací technice.
Na druhé straně je třeba vzít do úvahy, že DC/DC moduly bez galvanického oddělení mají společnou vstupní i výstupní zem, a neumožňují tudíž sériové řazení výstupů, a mají také omezení při vytváření záporných napětí proti zemi.
Ke standardnímu vybavení modulů patří trimovací vývod pro nastavení výstupního napětí, vstup pro kompenzaci úbytků na přívodech k zátěži, dálkové ovládání výstupu (pozitivní nebo negativní logika), ochrany proti podpětí na vstupu, nadproudu a proti přehřátí. Volitelně lze objednat také varianty doplněné signálem „Power Good“, možností sledováním výstupního proudu a obvody pro potlačení systémového šumu. Spínací kmitočet lze synchronizovat s jiným měničem nebo vnějším hodinovým signálem. V široké nabídce přídavných funkcí nechybí ani možnost vzájemného časového řazení připojení jednotlivých výstupů v napájecích systémech sestavených z více modulů.
Pro konstruktéry nepochybně velmi přínosnou je koncepce jednotného způsobu rozložení vývodů napříč všemi řadami / modely, která umožňuje při vývoji zařízení snadno zaměnit jeden typ za jiný, méně výkonný za výkonnější a naopak, bez nutnosti upravovat DPS. Zatímco 100wattové moduly řady i3A mají formát 14 x 23 mm (1/33rd Brick), výkonové moduly i6A, i7A a i7C (250 W až 750 W) jsou nabízeny ve formátu 34 x 37 mm (1/16th Brick), rozložení vývodů však zůstává neměnné.
DC/DC moduly i6A se vedle formátu „1/16th Brick“ dodávají také v provedení SIP.
K nejvýkonnějším modulům i7A a i7C jsou k dispozici vývojové desky, jako účinné prostředky pro rychlé nalezení optimálního řešení požadovaného napájecího systému a ke zkrácení doby potřebné pro uvedení koncového zařízení na trh.
Všechny moduly mají bezpečnostní osvědčení dle norem IEC/EN 62368-1 a nesou značku CE v souladu se evropskými směrnicemi LVD a RoHS. Další informace o celém novém portfoliu DC/DC měničů jsou k dispozici na: www.emea.lambda.tdk.com.