Vlastnosti a hlavní výhody
- přesnost standardně: ± 0,065% kalibrovaného rozsahu
- přesnost na vyžádání: ± 0,04% kalibrovaného rozsahu
- dlouhodobá stabilita: 0,1% maximálního rozsahu po dobu 10 let
- vysílače diferenčního tlaku pro práci při statickém tlaku až do 1380 bar (20 000 psi)
- materiály pro práci v agresivním prostředí: tantal, Monel, Hastelloy C nebo PVDF
- aplikace: vhodné pro nasazení v chemickém, petrochemickém, papírenském, potravinářském a nápojovém průmyslu, farmaceutickém průmyslu, těžbě ropy a plynu, energetice a výrobě oceli a řadě dalších oblastí
Uspořádání a princip činnosti vysílače tlaku
Jádrem vysílače tlaku je měřící buňka, vybavená plovoucím mikrokapacitním křemíkovým senzorem, snímajícím tlakovou diferenci mezi vstupem vysokého a vstupem nízkého tlaku.
Měřící buňka je opatřena na vysokotlakém i nízkotlakém vstupu oddělovacími membránami, z nichž se tlak přenáší na senzor prostřednictvím olejové náplně.Rozdíl tlaku vychyluje křemíkovou membránu senzoru a působí změnu kapacit, která se speciální elektronikou převádí na tlakovou diferenci. Ta se v digitální formě› přenáší do elektroniky vysílače tlaku, kde je dále zpracovávávna a nakonec se přenáší v předepsané podobě› na výstup vysílače tlaku.
Dle požadovaného provedení se dále měřenáná hodnota může přenášet i na LCD nebo analogový indikátor na přístroji.
|
Mikropacitní křemíkový senzor
Technologie založená na změnách kapacit membrány zhotovené z monokrystalického křemíkovém chipu vůči protilehlým elektrodám.
Výhody: Podstatné snížení hystereze a problémů s mechanickou únavou snímacího členu oproti běžným provedením s polykrystalickou kovovou membránou. Velmi vysoká stabilita nuly a dlouhodobá spolehlivost.
|
Měřicí buňka
Princip měření:
Na snímací člen působí diferenční tlak, přenášený kapalinou od oddělovacích procesních membrán, což způsobí změnu hodnoty dvou kapacit mikrokapacitního senzoru. Ten je umístěn jako „plovoucí“ v hrdle měřící buňky, což zlepšuje charakteristiku vlivu statického tlaku a teploty.
|
Funkcionality dostupné na vyžádání
FCX-AII V5 může být vybaven analogovým indikátorem, nebo číslicovým indikátorem s LCD displejem o dvou řádcích a šesti znacích včetně tří tlačítek. Indikátor zobrazuje hodnoty měření ve fyzikálních jednotkách a místní konfiguraci vysílače.
Výstupní proud při poruše:
V souladu s doporučeními Namur NE43 je možné výstup vysílače při výskytu interní poruchy nastavit na určitou hodnotu. Standardní rozsah výstupního signálu činí 3,2 až 22,5 mA. Normální pracovní rozsah je 4,0 – 20,0 mA. V případě poruchy vysílače je možné naprogramovat snížený výstupní proud od 3,2 – 4 mA nebo zvýšený 20 – 22,5 mA, tak zvaný burnout current, proud „vyhoření“.
|
Funkce pro údržbu:
Kalibrační parametry jsou uloženy ve vysílači. Kdykoli je možné se vrátit k továrnímu nastavení kalibrace vysílače. V paměti vysílače je také uložena minimální a maximální teplota. Hodnoty je kdykoli možné zobrazit ve zvláštním menu na obrazovce ručního komunikátoru. Všechny funkce nastavení vysílače je možné chránit heslem (zablokován je i vnější nastavovací šroubek).
|
Komunikace
Ruční komunikátory:
Ruční komunikátor je užitečným nástrojem pro práci s vysílačem tlaku FCX-AII V5. Ovládání pomoci menu umožňuje vzdálené zobrazení a konfiguraci parametrů vysílače (nulování, rozsah, proud při poruše, výstupní signál, automatickou diagnostiku, generování proudu, značku, číslo modelu vysílače atd.). Díky použití Hart® protokolu může být FCX-AII V5 také nakonfigurován pro práci s jakýmkoliv jiným ručním komunikátorem kompatibilním s Hart® protokolem.
|
Komunikační program Hart® explorer:
Vysílač tlaku FCX-AII V5 je také možné nakonfigurovatpomocí programu Hart® explorer. Konfigurační parametry a nastavení je možné s jeho pomocí uložit pro budoucí využití a je také možné měřit a zaznamenávat zpracovávané hodnoty.
|
|
Materiály procesní membrány vysílače
Povrchová úprava zlatem a keramikou zabraňuje difúzi vodíku (sirovodíku) do měřící buňky.
V některých měřících konfiguracích měřené tekutiny generují vodíkové atomy, které mohou difundovat přes kovovou procesní membránu.
Kontaminace oleje vodíkem doprovázející tuto difúzi snižuje přesnost měření a životnost vysílače. Díky dvojitému povrchu ze zlata a keramiky je pronikání vodíku zabráněno. Toto uspořádání dovoluje, aby byl vysílač tlaku použit i tam, kde dochází k redukci síry, hnilobnému rozkladu, ve výrobnách vodíku, ropných rafineriích a při práci s bahnem a kaly.
|
Odolnost proti chemikáliím: Hastelloy C, Monel, tantal
Aby bylo možné zaručit dlouhodobou životnost a spolehlivost měření, používají se ke zhotovení a ochraně procesní membrány a dalších smáčených částí různé materiály a povrchy.
- zlato a keramika: redukce síry, výrobny vodíku, ropné rafinerie a čistírny bahna a kalů, ionizované plyny (sirovodík)
- tantal: kyselina chlorovodíková, kyselina sírová, kyselina dusičná, lučavka královská
- titan: chlorid sodný, sirnaté sloučeniny
- Hastelloy-C: organické kyseliny, anorganické kyseliny, zásady
- Monel: zásady, fluoridové kyseliny
- zirkon: kyselina chlorovodíková, žíravá soda, bělidla